Компанія Unideco приймає участь в державні програмі енергозбереження "Ощадний дім". Щоб дізнатись деталі тефонуйте ☎: 096-52-00-395
Сполуки свинцю у виробах з ПВХ
Як відомо, матеріалом для виготовлення профілів пластикового вікна є полівінілхлорид. В процесі виробництва віконних профілів в порошкоподібну масу ПВХ додають спеціальні присадки: модифікатори, стабілізатори, барвники, пігменти і різні допоміжні добавки. Ці речовини вкрай необхідні для виробництва кінцевого продукту, оскільки впливають на такі властивості і характеристики віконних профілів, як екологічна безпека, стійкість до впливу ультрафіолетового випромінювання, стійкість до атмосферних впливів, якість поверхні, колірні відтінки, міцнісні та ізоляційні властивості. В якості стабілізаторів полівінілхлориду в багатьох технологічних процесах застосовуються сполуки свинцю.
Роль сполук свинцю у виробах з ПВХ головним чином полягає в запобіганні розкладання ПВХ. З цією метою в ПВХ якраз і додають стабілізатори: одна речовина, як правило, це карбонат свинцю або фосфід свинцю, пов'язує токсичний хлороводень, не дозволяючи йому виділятися з ПВХ, друге з'єднання поглинає ультрафіолетові промені, третє виступає в якості антиоксиданту. В результаті стабілізатори не дозволяють ПВХ розкладатися в умовах підвищених температур і при переробці, а також значно збільшують термін експлуатації виробів.
Безпека сполук свинцю у виробах з ПВХ
Які аргументи можна привести на користь того, що добавки з вмістом свинцю в профілях із ПВХ безпечні для здоров'я людини? Має сенс розглянути це питання з позицій критеріїв, за якими безпосередньо здійснюється оцінка матеріалів. Важливим контрольованим фактором при оцінці можливого шкідливого впливу полімерних матеріалів, в тому числі і виробів з ПВХ, є наявність виділень в повітряне середовище шкідливих хімічних сполук з готової продукції. Але при цьому проведення досліджень не передбачає визначення виділення свинцю, оскільки сам по собі свинець - це навіть не хімічна сполука, а хімічний елемент, метал, і знаходитися в повітрі він не може за визначенням. Але й сполуки свинцю теоретично можуть знаходитися в повітрі тільки за певних особливих умов, а саме: при примусовому розпиленні, механічному розкладанні матеріалів з вмістом сполук свинцю, при нагріванні до високих температур. На практиці ж до складу стабілізаторів ПВХ входять тільки нелеткі речовини з низькими дифузійними коефіцієнтами, які в принципі не здатні виділятися з жорсткої полімерної структури ПВХ в умовах експлуатації виробу. Більше того, оскільки свинець у ПВХ знаходиться в зв'язаному, тобто хімічно неактивному стані, то він в принципі не виділяється в навколишнє середовище за жодних умов. Окремі слаботоксичні з'єднання якщо й виділяються, то в таких нереєстрованих кількостях, що явно не здатні надати будь-якого негативного впливу на здоров'я людини і навколишнє середовище.
В якості вагомого аргументу можна привести приклад того, що в багатьох країнах, у тому числі і в Україні, водопровідні труби з ПВХ, стабілізовані якраз сполуками свинцю, уже кілька десятиліть використовуються для подачі питної води. Складно уявити, що, якби існувала найменша небезпека для життя і здоров'я людини, питну воду, цей продукт, за якістю якого стежать з особливою ретельністю відповідні інстанції, було б дозволено перекачувати по таких трубах. Хоча б тому не існує жодних розумних підстав відмовлятися від застосування сполук свинцю як стабілізаторів при виробництві віконних профілів з ПВХ.
Але які цілі переслідують окремі виробники віконних профілів з ПВХ, що замінюють перевірену і відпрацьовану десятиліттями технологію виробництва з використанням сполук свинцю на альтернативну? Європейський Парламент у свій час прийняв законодавчий документ про зниження застосування свинцю в промисловості. Такий закон цілком обгрунтований, адже саме промислові підприємства є основними джерелами забруднення навколишнього середовища, в тому числі і свинцем. І хоча це не має ніякого відношення до безпеки споживачів віконної продукції з ПВХ, окремими компаніями в рекламних проектах береться на озброєння слоган з модним «екологічним» сенсом: «пластикові вікна - без свинцю». Можна стверджувати, що віконні профілі з ПВХ з додаванням свинцевих стабілізаторів, вироблені з високоякісної сировини із застосуванням перевірених часом технологій, повною мірою відповідають вимогам з якості та безпеки продукції. Отже, споживач, купуючи продукцію, відповідну стандартам і має всі необхідні висновки та сертифікати, отримує гарантовано якісний продукт незалежно від рецептур виробника. У висновку можна відзначити, що ПВХ-профілі, що містять у своїй рецептурі сполуки свинцю, мають тривалий, понад п'ятдесят років, термін експлуатації в умовах помірної кліматичної зони, що підтверджено численними незалежними випробуваннями різних виробників і відповідних інститутів.